Bezpłatne szkolenia? Tak, z Twoje Gastro to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Otwieranie restauracji krok po kroku

14 października, 2022

Według nas otwieranie restauracji krok po kroku dzieli się na następujące etapy:

Otwieranie restauracji krok po kroku: zgromadzenie kapitału i opracowanie biznesplanu

Wszystko zależy od typu lokalu gastronomicznego, jego wielkości oraz skali przedsięwzięcia. Nie sposób jednak określić konkretną sumę, zebrany kapitał na pewno musi wykraczać poza przewidywane koszty. Na drodze restauratora czeka wiele przeszkód, niezapowiedzianych wydatków, komplikacji oraz zastojów, dlatego kapitał startowy, który zbierzesz musi być w stanie zapewnić Ci jak najspokojniejszy start. Jeśli zgromadziłeś już część kapitału, możesz postarać się o dotację lub inne formy wsparcia, które mogą pomóc Ci w otworzeniu lokalu gastronomicznego.

Wśród form wsparcia wyróżniamy:

 1. Dotację z Urzędu pracy
 2. Dotację z Unii Europejskiej
 3. Kredyt na otwarcie firmy
 4. Venture capital
 5. Zbiórki crowdfundingowe

Kapitał to dopiero etap pierwszy, odpowiednio przygotowany biznesplan stanowi fundament sukcesu w Twoim lokalu gastronomicznym. Poza skrupulatnie określonymi wyliczeniami, analizą rynku i konkurencji oraz wyborem lokalu warto:

Otwieranie restauracji krok po kroku

Otwieranie restauracji krok po kroku: rejestracja firmy

Chcąc prowadzić działalność gastronomiczną w Polsce należy ją zarejestrować. Do najczęściej wybieranych form działalności gospodarczej należą:

 1. jednoosobowa działalność gospodarcza
 2. spółka cywilna
 3. spółka osobowa lub kapitałowa

Każdy lokal gastronomiczny jest inny, dlatego zalecamy wybór rodzaju działalności oraz formy opodatkowania dla lokalu gastronomicznego uprzednio omówić z doradcą podatkowym.  Odpowiednio dobrana optymalizacja podatkowa pozwoli Ci zaoszczędzić Twój ciężko zebrany kapitał.

Otwieranie restauracji krok po kroku: aranżacja i wyposażenie restauracji.

Aranżacja

Gastrofizyka to bardzo ważny element każdej restauracji. Skoro zdecydowałeś się otworzyć swój własny lokal jesteśmy pewni, że wygląd i wystrój to jedna z pierwszych rzeczy, którą skrupulatnie zaplanowałeś i oczami wyobraźni masz już przed sobą. Poza oczywistymi technikaliami jak oddzielne wejście gospodarcze dla dostaw towaru, oddzielne toalety dla personelu oraz gości oraz dostęp do światła naturalnego – ważne jest, aby Twój lokal się wyróżniał. Osiągniesz ten rezultat, jeśli gość, który wchodzi do Twojego lokalu gastronomicznego będzie chciał sobie zrobić w nim zdjęcie oraz polecić go znajomym.

Wyposażenie restauracji

Jeśli szukasz wysokiej jakości sprzętu gastronomicznego polecamy skorzystać z oferty sklepu internetowego: Gastrro.pl. Posiadają oni szeroki wachlarz niezbędnych profesjonalnych urządzeń gastronomicznych z zakresu:

Swoim zasięgiem obejmują oni całą Polskę. Bez problemu realizują montaż, szkolenie oraz serwis sprzętu gastronomicznego w każdym miejscu w kraju.

Otwieranie restauracji krok po kroku: spełnienie wymogów i formalności

Lokale gastronomiczne w Polsce muszą spełnić szereg wymogów technicznych i sanitarnych. Chcąc uruchomić lokal gastronomiczny jesteś zobligowany uzyskać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz powiadomić o Twoim zamiarze Sanepid w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zgłaszając swój lokal gastronomiczny oprócz złożenia wniosku jesteś zobowiązany między innymi do przeprowadzenia inwentaryzacji, opisu technologicznego oraz przekazania planów architektonicznych pomieszczeń.

Przebrnięcie przez wymogi formalne to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych etapów otwarcia lokalu gastronomicznego, gdy już uzyskasz pozwolenie na jego otwarcie będzie Cię czekać zdobycie koncesji na sprzedaż alkoholu (wydawana ona jest przez prezydenta miasta, burmistrza lub wójta – w zależności od tego, gdzie otwierasz swój lokal gastronomiczny). Gdy już zdobędziesz i opłacisz koncesję zostaje kwestia publicznego odtwarzania muzyki w celach komercyjnych – w tym celu będziesz musiał skontaktować się z ZAiKS’em, STOART’em oraz innymi stowarzyszeniami, które zajmują się prawami do odtwarzania muzyki w miejscach publicznych. Przystępując do wymogów techniczno – formalnych musisz być dobrze przygotowany, nawet najmniejsze potknięcie podczas wizyty Sanepidu może wywrócić do góry nogami budżet Twojego lokalu gastronomicznego, a nawet opóźnić jego otwarcie.

Otwieranie restauracji krok po kroku: rekrutacja personelu

Gastro to ludzie, ich wzajemne relacje mogą albo usprawnić funkcjonowanie lokalu gastronomicznego, bądź je zakłócić. W tym aspekcie chętnie Ci pomożemy, skutecznie dobierzemy Twój personel i przeprowadzimy rekrutację według Twoich indywidualnych potrzeb. Chętnie podejmiemy się również przeszkolenia Twoich przyszłych pracowników. W naszej ofercie znajdziesz szkolenia dla gastronomii:

 1. szkolenie manager gastronomii
 2. szkolenie kierownik sali
 3. oraz szkolenie kelnerskie.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie? Napisz do nas!

O nas

TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015