Bezpłatne szkolenia? Tak, z Twoje Gastro to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Praca manager gastronomii, jak wygląda?

19 listopada, 2022

Praca manager restauracji, czym się zajmuje manager gastronomii?

Pełniąc funkcję managera gastronomi zarządzasz zespołem, planujesz grafik, nadzorujesz obecność pracowników, dbasz o przeprowadzenie rekrutacji, planujesz kierunek rozwoju marki oraz jesteś odpowiedzialny za szkolenia gastronomiczne dla personelu. Gdy zajdzie taka potrzeba wchodzisz w rolę mediatora i rozwiązujesz konflikty wewnętrzne oraz jesteś wsparciem dla obsługi kelnerskiej.  Jeśli podejmiesz pracę jako manager restauracji do Twoich obowiązków z reguły będzie również należało dbanie o wewnętrzne przepisy i procedury oraz ustalenie bieżących i dalekich celów jak i motywowanie personelu.

Do głównych obowiązków managera gastronomii należy zarządzanie restauracją w tym przede wszystkim dbałość o food cost i beverage cost, kalkulację zysków i strat oraz nadzorowanie zaopatrzenia restauracji. Twoim zadaniem jest wykonać kalkulację tak, aby restauracja na koniec dnia była w stanie wykorzystać jak najwięcej surowców, materiałów oraz półproduktów, które zostaną po przygotowaniu dań, czyli tzw. zero waste. Jako manager gastronomii jesteś odpowiedzialny za kontrolę jakości serwowanych dań i napojów oraz estetyki ich podania. Dobry manager restauracji zna podstawy marketingu i wie, jak kształtować ceny produktów oraz monitoruje aktualne trendy i działania konkurencji.

PR lokalu oraz kontakt z gościem jest ważny szczególnie podczas niekomfortowych sytuacji. Twoim zadaniem jest opieka nad niezadowolonym gościem, wysłuchanie go oraz przyjęcie jego ewentualnych skarg. To jak rozstrzygniesz niekomfortowe sytuacje z gośćmi restauracji wpłynie na wizerunek Twojego lokalu gastronomicznego. Jako manager restauracji dbasz o wysoki standard obsługi gości, badasz i analizujesz potrzeby konsumentów, zarządzasz dużymi rezerwacjami oraz jesteś w stałym kontakcie z gośćmi. Reasumując – Twoim zdaniem jest reprezentowanie restauracji na zewnątrz.

manager gastronomii, kobieta w gastronomii

Jak wygląda standardowy dzień pracy na stanowisku managera gastronomii?

Scharakteryzowanie standardowego dnia pracy jako manager restauracji nie jest możliwe, ponieważ taki schemat nie istnieje – jako manager gastronomii musisz być gotowy na wszystko. Nie bez powodu powstało prześmiewcze powodzenie, które każdy manager dobrze zna: „kto pracuje w gastronomii ten się w cyrku nie śmieje”. Obejmując posadę managera restauracji musisz być gotowy na wszystko.

Poniżej 4 przykładowe sytuacje, które jako manager restauracji będziesz musiał opanować:

  1. Informacja z dystrybucji o opóźnieniu w dostawie produktów,
  2. Kelnerzy zdublowali rezerwację części stołów,
  3. Pani ze zmywaka nie przyszła do pracy, Ty musisz oddelegować osobę na zmywak, a masz braki w personelu i wydłużony czas oczekiwania na dania,
  4. Kelner nie przyszedł do pracy, a Ty w tym dniu masz pełne obłożenie w restauracji.

Ile zarabia manager restauracji?

Stanowisko managera gastronomii jak już wiesz jest obarczone masą obowiązków, dlatego też wynagrodzenie managera jest znacznie wyższe niż pensje pozostałych pracowników gastronomi. Przykładowo średnie zarobki kelnera w 2022 roku wyniosły 3470 zł brutto, zaś przeciętne wynagrodzenie managera restauracji to 5390 zł brutto. Oczywiście podane liczby to tylko mediana, z której nic nie wynika. Wysokość wynagrodzenia managera restauracji zależy przede wszystkim od lokalizacji, wielkości restauracji oraz renomy lokalu gastronomicznego. Pensja managera gastronomii małej restauracji na prowincji różni się od wynagrodzenia managera restauracji zarządzającego dużym i popularnym lokalem gastronomicznym w dużym mieście np. w Warszawie. Zarobki managerów takich renomowanych, chętnie uczęszczanych miejsc często przekraczają 10 000 zł brutto.

Jak zostać managerem gastronomii?

Wśród managerów gastronomii wielu ukończyło studia wyższe lub podyplomowe na kierunku zarządzanie, nie jest to jednak konieczność. Jeśli jesteś wytrwały, wykazujesz inicjatywę oraz pragniesz rozwijać swoje kompetencje, Twoim rozwiązaniem będzie szkolenie manager gastronomii, na którym poznasz całe know how pracy na stanowisku manager gastronomii. Poza umiejętnościami praktycznymi, które poznasz na kursie manager gastronomii, ważne są umiejętności miękkie takie jak: asertywność, dobra organizacja czasu, umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz umiejętność trafnego wyznaczania celów i zadań.

Jakich zachowań powinien unikać początkujący manager gastronomii?
Poznaj 3 najczęstsze błędy managerów gastronomii.

Niedopasowanie zadania do pracownika – delegowanie zadań

Nieumiejętne delegowanie zadań to często błąd początkującego managera gastronomii. Na czym on polega? Najczęściej na delegowaniu zadań do często dobrych i rzetelnych pracowników ale zadań, które wypadają poza ich umiejętności, obszar zainteresowań i specjalizacje. Jako manager gastronomii musisz poznać swój zespół, nie zawsze skuteczny kelner będzie dobrych fotografem, może się okazać, że osoba, która robi najsłabszy wynik sprzedażowy hobbystycznie robi zdjęcia oraz prowadzi swoje social media – jako manager gastronomii nie możesz nikogo spisywać na straty ale dobra znajomość zespołu i ich innych umiejętności, jest kluczem do bycia dobrym i skutecznym managerem restauracji.

Główny cel, jak najwyższy wynik

Często po awansie manager gastronomii czuje zewnętrzną potrzebę wykazania, że jego awans czy zatrudnienie go na danym stanowisku było słuszną decyzją. W związku z tym chce pokazać, jak dobrze odnajduje się w nowej roli. Ciągły pęd za coraz to wyższym wynikiem może doprowadzić do wypalenia zawodowego, przemęczenia personelu, a co za tym idzie, do zmniejszenia efektywności Twojego zespołu. Dążąc za coraz to wyższym wynikiem, możesz uzyskać odwrotny skutek, a Twój zespół będzie miał Cię dość.

Manager – przyjaciel

Zazwyczaj ma to miejsce, gdy managerem restauracji zostaje osoba, która była wcześniej członkiem zespołu, dobrze wiemy, że trudno zarządzać kolegami. Częstym błędem jest próba pokazania, że mimo awansu, dalej jesteśmy „najlepszymi przyjaciółmi”. Wiązać się to może z brakiem stanowczości, odwracaniem wzroku na pewne zachowania, które nie powinny mieć miejsca, składaniem obietnic bez pokrycia oraz brakiem jasno określonych celów. Wynikiem takich działań może być brak szacunku na linii przełożony – zespół, który później jak wszyscy wiemy trudno odbudować. Pamiętaj – manager gastronomii nie może być zupą pomidorową, musi być sprawiedliwy, ale nie jest możliwe by wszyscy go lubili.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie? Napisz do nas!

O nas

TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015