Bezpłatne szkolenia? Tak, z Twoje Gastro to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Metody serwowania dań i obsługa kelnerska

24 listopada, 2022

Metody serwowania dań i obsługa kelnerska

Szkolenia kelnerskie cieszą się coraz bardziej swoją popularnością, ponieważ w dużej mierze zależy właśnie od kelnera czy goście decydują się na odwiedzenie naszego lokalu po raz kolejny czy też nie. Nie bez przyczyny powstało powiedzenie cyt: „: Dobry serwis kelnerski może uratować złe jedzenie. Ale dobre jedzenie nigdy nie uratuje złego serwisu kelnerskiego.”

Obsługa kelnerska

Poznaj nasze szkolenie kelnerskie.

Podczas szkolenia kelnerskiego dowiesz się:

 • jak efektywnie sprzedawać stosując techniki sprzedażowe cross selling i up selling w lokalu gastronomicznym
 • jak radzić sobie z trudnym gościem w restauracji
 • czym jest wysoka jakość obsługi gości w restauracji
 • w jaki sposób budować relacje z gośćmi w restauracji
 • jak skutecznie przeprowadzić badanie potrzeb gości w restauracji
 • jak stosować standardy w obsłudze kelnerskiej i jak przekładają się one na sprzedaż, a przede wszystkim na zyski w restauracji
 • jak zorganizować pracę na stanowisku kelnera
 • co zawiera wyposażenie kelnera

Szkolenie kelnerskie obejmuje też zakres metod serwowania dań podczas obsługi kelnerskiej, który przedstawia się w następujący sposób:

Metoda angielska

Metoda angielska jest jedną z bardziej wymagających metod, a zarazem jedną z bardziej angażującą obsługę kelnerską. Wymaga ona też nienagannej prezencji obsługi kelnerskiej jak i dużej wiedzy oraz praktyki w zawodzie kelnera. Metodę tą stosuje się zazwyczaj przy grupie do 8 osób. Kelner prezentuje danie na wózku kelnerskim, opisuje je a następnie odpowiednio porcjuje według preferencji gości, po czym serwuje je sam lub z pomocą drugiego kelnera. Ta metoda świetnie sprawdzi się też jako live cooking, cooking show lub podczas serwowania koktajli używając spektakularnej metody flair. Podczas szkolenia kelnerskiego dowiesz się, kiedy i w jaki sposób powinieneś zastosować tą metodę serwowania dań i napojów.

Metoda niemiecka

Metoda niemiecka jest jedną z najbardziej uniwersalnych oraz najprostszych metod serwowania dań w lokach gastronomicznych, zwana też jest metodą amerykańską, a nawet metodą talerzową. Polega ona na serwowaniu gotowych dań na talerzach bezpośrednio gościom, to samo tyczy się napojów zarówno zimnych jak i tych gorących. Bardzo ważne jest to, aby sałaty i sosy zostały umieszczone na stole przed wydaniem dań głównych, a dania były serwowane

z prawej strony gości. Podczas szkolenia kelnerskiego dowiesz się jaka kolejność powinna być zachowana podczas serwowania różnego typu dań np.: przystawki zimnie, zupy, ryby, dania mięsne. itd.

Metoda rosyjska

Metoda rosyjska nie bez przyczyny jest też nazywana metodą familijną (metodą rodzinną), ponieważ stosowana jest podczas większych przyjęć rodzinnych. Sprawdza się ona również podczas różnego rodzaju organizowanych imprez firmowych w restauracji. Stosując metodę rosyjską kelner nie ma za dużo pracy, jego serwis ogranicza się do podania zup w wazach oraz wyserwowania wszystkich dań na środek stołu, oczywiście w odpowiedniej kolejności. To goście sami sobie nakładają dania na talerze wedle uznania. Podczas szkolenia kelnerskiego dowiesz, jak przygotować zastawę oraz sztućce do wymiany, oraz jak postępować, aby goście czuli się komfortowo a Ty nie popełnił błędów.

Metoda francuska

Metoda francuska znana jest jako jedna z metod bardziej eleganckich serwowania dań. Wszystkie dania są nakładane na półmiski w kuchni, kelner serwując danie odpowiednio je prezentuje i opisuje przed postawieniem dania na stół. Wymaga ona nie lada skupienia zarówno na daniu jak i na gościu bowiem może on nakładać wybrane danie na talerz gościa szczypcami lub sztućcami, albo zostawić półmisek na stole, gdzie goście obsłużą się sami.

W trakcie szkolenia kelnerskiego dowiesz się, jak ważna jest postawa kelnera względem gościa oraz znajomość serwowanych dań i napojów.

Metody serwowania dań i obsługa kelnerska

Wszystkie te metody często przenikają przez siebie i nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tylko jednej i tej konkretnej metody podczas serwowania dań. Wszystko zależy od rodzaju imprezy okolicznościowej, a przede wszystkim od obsługi kelnerskiej.

Podczas szkolenia kelnerskiego zostaną również poruszone tematy z różnych rodzajów obsługi kelnerskiej tj.:

 • Obsługa kelnerska bufetowa
 • Obsługa kelnerska bankietowa
 • Obsługa kelnerska a’la carte
 • Obsługa kelnerska table d’hote

Bez wątpienia należy pamiętać, że obsługa kelnerska zaczyna się w momencie wejścia gości do lokalu gastronomicznego. Bez względu na to jakimi metodami serwowania dań się posługujesz i który rodzaj obsługi sprawdza się najlepiej w Twojej działalności gastronomicznej nie zapominaj, że jakość świadczonych usług musi być zawsze na najwyższym poziomie. Warto wybrać szkolenie kelnerskie indywidualne w Twoim lokalu, ponieważ cały program takiego szkolenia kelnerskiego zostanie opracowany na podstawie działania Twojej gastronomii. Wspólnie opracujemy plan działania z zakresu:

 • obsługi kelnerskiej
 • metod serwowania dań
 • technik sprzedażowych cross selling i up selling
 • technik wywierania wpływu
 • savoir vivre kelnera

Podczas szkolenia kelnerskiego opanujesz również standardy pracy, które z pewnością zwiększą sprzedaż oraz sprawią, że goście chętnie nie tylko wrócą do Twojego lokalu, ale również będą go polecać swoim znajomym.

Szkolenia gastronomiczne są bardzo ważne w szczególności szkolenia kelnerskie, bowiem zakres takiego szkolenia gastronomicznego jest bardzo obszerny. Warto zauważyć, że szkoląc swój personel inwestujesz nie tylko w jego rozwój, ale i w rozwój swojego lokalu gastronomicznego. Dobrze wyszkolony kelner na pewno zostanie z Tobą na dłużej i nie odejdzie do konkurencji, jeżeli będzie widział, że angażujesz się w jego rozwój. Szkolenia gastronomiczne to szansa przede wszystkim dla restauratorów, którzy często zapominają, że cyt.: „Najdroższą rzeczą w lokalu gastronomicznym jest puste krzesło.”

Zatem jak często powinniśmy się szkolić?

Odpowiedź jest jedna – tak często jak to jest możliwe! Szkolenia kelnerskie czy też inne szkolenia gastronomiczne to świetny start w drodze do sukcesu Twojego biznesu gastronomicznego.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie? Napisz do nas!

O nas

TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015