Bezpłatne szkolenia z Twoje Gastro? Tak, to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Jak zostać kelnerem?

26 października, 2022

Jak zostać kelnerem?

Stanowisko kelnera jest ściśle powiązane z branżą gastronomiczną, ponieważ kelner inaczej mówiąc to część obsługi kelnerskiej. Większość lokali gastronomicznych z obsługą kelnerską dba o:

 • szkolenia kelnerskie i kursy kelnerskie
 • dobrze przygotowany zakres obowiązków kelnera, obsługi kelnerskiej
 • aby każdy zatrudniony kelner posiadał cechy dobrego kelnera
 • zwroty kelnera kierowane do gości oraz obsługę kelnerską na najwyższym poziomi obsługi
 • wyposażenie kelnera, aby było zawsze kompletne w szczególności atrybut kelnera jakim jest trybuszon
 • ubiór kelnera – musi być zawsze czysty i schludny
 • dopasowanie zadań kelnerskich do umiejętnościami kelnera

Jak zostać kelnerem?


Jak zostać kelnerem? Zapisz się na szkolenie kelnerskie!

Podczas szkoleń kelnerskich i kursów kelnerskich uczestnicy nabywają wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również wymieniają się doświadczeniem z obsługą kelnerską z innych restauracji. Podczas szkolenia kelnerskiego wiedza jest przekazywana zarówna ta praktyczna jak i teoretyczna np.:

 • jak nosić tacę kelnerską, jak nosić talerze
 • co powinno stanowić wyposażenie kelnera
 • jakie cechy powinien posiadać dobry kelner
 • jakie są główne zadania kelnera podczas obsługi kelnerskiej
 • co robi kelner w restauracji i jakie ma obowiązki
 • co robi kelner podczas reklamacji gości
 • co robi kelner, gdy trafi się „trudny” gość
 • jaki jest zakres obowiązków kelnera, który został ustalony przez Kierownika Sali lub Managera Gastronomii na otwarcie restauracji
 • jaki jest zakres obowiązków kelnera, który został ustalony przez Kierownika Sali lub Managera Gastronomii na zamknięcie restauracji
 • jaki jest zakres obowiązków kelnera, który został ustalony przez Kierownika Sali lub Managera Gastronomii w trakcie trwania serwisu kelnerskiego

Zakres obowiązków kelnera

Zakres obowiązków kelnera jest mu bardziej zrozumiały, jeżeli kierownik sali lub manager gastronomii odpowiednio przypisze obowiązki w zależności od umiejętności kelnera, bo wiadomo każdy jest inny. Czy kelner urodził się kelnerem? Otóż nie! Kelner jest to zawód, którego trzeba się nauczyć zatem szkolenie kelnerskie oraz kurs kelnerski jest bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla początkującej obsługi kelnerskiej. Nieustanny rozwój pozwoli Ci na to, aby być dobrym kelnerem, nabyć cechy dobrego kelnera, a przede wszystkim co robi kelner i jak się zachowuje, aby dostawać wysokie napiwki.

Nadzór na obsługą kelnerską w lokalu gastronomicznym sprawuje kierownik sali, manager gastronomii i to właśnie oni ustalają obowiązujący zakres obowiązków kelnera, sprawdzają też wyposażenie kelnera oraz strój kelnera czy jest czysty. Szkolenie kelnerskie lub kurs kelnerski są bardzo doceniane przez obsługę kelnerską, ponieważ nabywają nowych umiejętności w trakcie takiego szkolenia gastronomicznego.

Obsługa kelnerska jest bardzo ważna, to kelner ma pierwszy kontakt z gościem. Cechy dobrego kelnera rozwijają się szczególnie podczas szkoleń kelnerskich i kursów kelnerskich.

Sprzedaż w gastronomii

Cechy dobrego kelnera

Cechy dobrego kelnera to nie tylko uprzejmość i uśmiech na twarzy. Cechy dobrego kelnera to również znajomość karty menu, umiejętność budowania relacji z gośćmi oraz wiedza z zakresu obowiązków kelnera. Niektóre cechy dobrego kelnera można nabyć podczas szkoleń kelnerskich i kursów kelnerskich, natomiast pewne jest to, że wszystkie cechy dobrego kelnera trzeba odpowiednio rozwijać. Ważne jest również, aby obsługa kelnerska pamiętała, że ubiór kelnera zawsze powinien być czysty i zadbany, a wyposażenie kelnera zaś było zawsze kompletne i uzupełnione szczególnie ważny jest atrybut kelnera, czyli otwieracz do wina.

Co robi kelner w pracy? O tym tak naprawdę mówi zakres obowiązków kelnera odpowiednio przygotowany przez kierownika sali, managera gastronomii.

Niewątpliwie to co robi kelner to zdecydowanie nienaganna obsługa gości. Kelner musi też dbać o gości oraz stosować techniki sprzedaży. Często szkolenie kelnerskie lub kurs kelnerski przeprowadza kierownik sali, manager gastronomii omawiając w nim zakres obowiązków kelnera, cechy dobrego kelnera oraz zasady obsługi kelnerskiej. Szkolenia kelnerskie jak i kursy kelnerskie mają kluczowy wpływ na rozwój restauracji, to właśnie od obsługi kelnerskiej zależy czy goście będą chcieli wrócić do naszej restauracji i czy zostawią pozytywne opinie. Dlatego ważne jest to, aby zadania kelnera i zakres obowiązków kelnera był przedstawiony w sposób klarowny i zrozumiały. Kelner nie może krzątać się po sali nie wiedząc jakie ma obowiązki i czym są obowiązki kelnera. Kelner ma wiedzieć co robi i po co jest w pracy. Umiejętności kelnera należy rozwijać, należy inwestować w szkolenia kelnerskie i kursy kelnerskie. Jak być dobrym kelnerem? tego po prostu trzeba się nauczyć. Zapisz swoją obsługę kelnerską na szkolenie gastronomiczne – szkolenie kelnerskie, doceń swoich pracowników i nie pozwól, żeby odeszli.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie? Napisz do nas!

O nas

TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015