Bezpłatne szkolenia z Twoje Gastro? Tak, to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Marketing w gastronomii

24 listopada, 2022

Marketing w gastronomii – Poznaj podstawy!

Lokale gastronomiczne mogą być do siebie podobne pod względem menu, grupy docelowej czy też lokalizacji, tak więc w zależności od działalności lokalu gastronomicznego strategia marketingowa w gastronomii może być podobna jednak nigdy nie będzie taka sama. W dobie Internetu marketing w gastronomii znalazł również swoje miejsce w sieci wykorzystując przy tym wszystkie możliwe narzędzia, tak aby reklama online miała wysoką skuteczność i przynosiła jak najlepsze efekty.

Marketing gastronomii w wirtualnym świecie, to przede wszystkim budowanie własnej marki i wizerunku restauracji, który ma ogromne znaczenie. Jednak zanim podejmiemy jakiekolwiek działania warto:

 • opracować strategię działania
 • przeprowadzić analizę konkurencji
 • wyznaczyć grupę docelową dla Twojej restauracji
 • opracować obszar działania
 • ustalić plan kampanii reklamowych
 • przygotować budżet na marketing w gastronomii
marketing w restauracji

Marketing w gastronomii, od czego zacząć? 

Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem wszystkich tych działań marketingowych w gastronomii niezbędne jest założenie strony internetowej dla Twojej restauracji, bowiem to od niej zaczyna się marketing gastronomii w wirtualnym, a zarazem jakże realnym świecie. Nie bez kozery powstało powiedzenie cyt: „Nie ma Cię w sieci, to nie istniejesz”.  Strona internetowa restauracji jest jej wizytówką zatem powinna być przejrzysta, czytelna a przede wszystkim spójna z rzeczywistością oraz profilem działalności.

Marketing gastronomii w sieci oferuje nam mnóstwo możliwości, można korzystać z opcji płatnych jak i tych zupełnie bezpłatnych. Szkolenie gastronomiczne z zakresu marketing w gastronomii świetnie przygotuje Cię do organizowania kampanii reklamowych np.: Google Ads, Facebook Ads, Instagram oraz nagrywania rolek promocyjnych i tworzenia tekstów SEO.

 Podczas szkolenia gastronomicznego marketing w gastronomii dowiesz się:

 • czym jest marketing w gastronomii
 • jakie komponenty powinna zawierać Twoja strona internetowa
 • czym jest tradycjonalny marketing w gastronomii
 • co to jest SEM
 • jakie rodzaje social mediów wyróżniamy oraz ich specyfikacja

Marketing w gastronomii, kto jest za to odpowiedzialny? 

Działania marketingowe w gastronomii często są prowadzone przez managera gastronomii lub przez firmę zewnętrzną. Zaletą prowadzenia działań marketingowych w gastronomii przez samego managera restauracji jest to, że manager restauracji:

 • przygotuje program lojalnościowy dla gości, którzy często odwiedzają wasz lokal
 • przygotuje promocje dań i napojów (np. happy hours, 2+1)
 • przygotuje konkursy dla gości, eventy
 • przygotuje menu degustacyjne dla stałych gości
 • przygotuje obniżki cen i wprowadzi dania promocyjne
 • przygotuje obsługę kelnerską do pracy w odpowiedni sposób
 • zadba o wystrój i muzykę w lokalu gastronomicznym tak, aby goście chętnie do niego wracali

Ale czy najlepszym sposobem na reklamę są działania marketingowe tylko te w sieci?

Zapewne marketing w gastronomii za pomocą mediów społecznościowych jest bardzo ważny, jednak warto pamiętać, że nasi goście mają znajomych, którym wasz lokal gastronomiczny mogą polecić albo nie. Poczta pantoflowa to forma reklamy, a lepsza reklama niż zadowoleni i wciąż powracający goście nie istnieje. O gości trzeba zadbać w należyty sposób bo to właśnie w dużej mierze od nich zależy jaki rodzaj reklamy wam zrobią. To co jest pewne w marketingu w gastronomii to prezentować swój lokal w jak najlepszym świetle, nie pozwolić, aby goście wyszli niezadowoleni i przy okazji zostawili niepochlebne opinie w social mediach.

Marketing w gastronomii – nie ma lepszej wizytówki niż sprawna obsługa kelnerska

Kolejnym ważnym punktem w marketingu w gastronomii jest budowanie dobrych relacji z pracownikami oraz dbanie o dobre relacje również między nimi. Pamiętajcie, że goście wybierający waszą restaurację kierują się też obsługą kelnerską, to właśnie kelner jest wizytówką Twojego lokalu gastronomicznego. Obsługa kelnerska kształtuje Twój wizerunek pośród gości odwiedzających Twoją restaurację. Zadbaj zatem o szkolenia gastronomiczne, szkolenia kelnerskie tak, aby Twoja obsługa kelnerska godnie reprezentowała Twój zakład gastronomiczny, brała czynny udział w sprzedaży i żeby wszyscy postępowali według ustalonych zasad i procedur.

Marketing w gastronomii daje ogromne możliwości, do reklamy można stosować:

 • tablice świetlne i neony
 • plakaty i ogłoszenia np. na drzwiach w toalecie
 • menu specjalne na potykaczu lub na tablicy
 • obrendowane opakowania na wynos
 • personel w uniformie z logo

Marketing w gastronomii – podsumowanie

Podejmując się różnorodności działań marketing w gastronomii staje się nieodzowną częścią lokalu gastronomicznego. Jak wspomniano wcześniej działania marketingowe w lokalu gastronomicznym powinny zostać ustalone na podstawie grupy docelowej. Goście są różni, różnie nasze poczynania marketingowe w gastronomii będą do nich docierały lub nie dotrą w ogóle.

Planując harmonogram działań marketingowych w lokalu gastronomicznym weź pod uwagę typologię gości. Ze względy na ich specyfikę propozycja podejmowanych działań marketingowych w gastronomii może być różna:

 • bezpośredni marketing w gastronomii, czyli nawiązanie kontaktu bezpośredniego przez Internet lub przez telefon z gośćmi
 • public relations, czyli zdobyć zaufanie gości np. poprzez pozytywne opinie w Google, budować pozytywny wizerunek
 • sprzedaż osobista, czyli zaprezentować ofertę w sposób bardzo atrakcyjny, tak aby nasi goście kupili tu i teraz proponowane przez nas danie.
 • promocja sprzedaży, czyli więcej za mniej, używamy języka korzyści, mogą też być konkursy dla załogi, bony rabatowe

Marketing w lokalu gastronomicznym jest powszechnie stosowany, walka na najwyższe pozycje w Google jest nieunikniona. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania marketingowe w gastronomii ułóż skrupulatny plan swojego działania oraz podziel swoją pracę odpowiednio na etapy. Przekaz na odbiorcę powinien działać jak płachta na byka, odbiorca nie powinien pozostać obojętny przy dobrze opracowanym marketingu w gastronomii. Jeżeli przeprowadzisz odpowiednio analizę konkurencji z pewnością wywołasz zainteresowanie swoim lokalem gastronomicznym. Marketing w gastronomii i jego harmonogram musi być skrupulatnie opracowany pod względem treści przekazu, sposobu przekazu, jak również powinien być odpowiednio zobrazowany.

Skorzystaj ze szkolenia gastronomicznego marketing w gastronomii, opanuj techniki skutecznego marketingu w gastronomii, wygraj z konkurencją, która jest bezlitosna.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie? Napisz do nas!

O nas

TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015