Manager gastronomii – efektywny manager
Stanowisko managera gastronomii czy też kierownika restauracji to bez wątpienia, maksymalnie rozbudowane stanowisko w lokalu gastronomicznym niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gastronomicznej. Czy istnieje jeden model efektywnego managera gastronomii czy też efektywnego managera restauracji? Za pewne nie. W różnych lokalach gastronomicznych efektywny manager gastronomii czy też kierownik restauracji będzie podejmował różne działania tak, aby być jak najbardziej efektywnym.
Nowoczesne systemy zarządzania nie tyczą się jedynie organizacji korporacyjnych, są wykorzystywane również w lokalach gastronomicznych. PLAN – DO – CHECK – ACT czyli planuj, rób, sprawdzaj, działaj. Cykl ten świetnie sprawdza się w murach lokali gastronomicznych. Te cztery z pozoru łatwe kroki mają ogromny wpływ na efekt wykonywanej pracy przez managera gastronomii lub też kierownika restauracji. Za ich pomocą można skutecznie i w ciągły sposób doskonalić wszelkie działania, wyłapywać błędy, a w konsekwencji dążyć do optymalizacji pracy całego lokalu gastronomicznego.
PLAN
Etap planowania w jakimkolwiek lokalu gastronomicznym, manager gastronomii lub kierownik restauracji powinien rozpocząć od dokładnego przeanalizowania sytuacji i problemów w lokalu gastronomicznym. Analizie powinien poddać takie obszary jak:
- ilość zatrudnionych osób w restauracji
- jakość serwisu w lokalu gastronomicznym
- jakość pracy na kuchni w lokalu gastronomicznym
- koszty w lokalu gastronomicznym
- jakość serwowanych dań i napojów w lokalu gastronomicznym
- wykonywanie produkcji w lokalu gastronomicznym
- wydajność pracy na poszczególnych stanowiskach w lokalu gastronomicznym
- działania marketingowe w gastronomii
Etap planowania w restauracji dla managera gastronomii czy też kierownika restauracji to jakże istotny punkt, bowiem etap ten ma duży wpływ na wynik finansowy lokalu gastronomicznego.
DO
Etap podjęcia działań w lokalu gastronomicznym na podstawie ułożonego wcześniej planu. Manager gastronomii czy też kierownik restauracji może wdrożyć podział obowiązków i sprawdzić jego funkcjonalność. Aby przebieg prac na poszczególnych stanowiskach w lokalu gastronomicznym był optymalny powinien wprowadzić:
- standaryzację pracy na poszczególnych stanowiskach w lokalu gastronomicznym
- zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach w całej restauracji
- check listy na wszystkich stanowiskach w restauracji
- „odprawy” dzienne, tygodniowe, miesięczne dla personelu
- przydzielanie zadań w zależności od sprawowanej funkcji oraz od umiejętności
- procedury ustanawiające dodatkowe wymagania na poszczególnych stanowiskach
- odpowiednie szkolenia gastronomiczne w zależności od obszaru i obejmowanych stanowisk
Są to raptem podstawowe przykłady tego etapu, które powinny ułatwić i usprawnić pracę lokalu gastronomicznego. Odpowiednio wdrożone wewnętrzne procedury przez managera gastronomii lub kierownika restauracji szybko zweryfikują zatrudniony personel, a przede wszystkim jego zaangażowanie w pracę. Wcześniejsze założenia należy wdrażać stopniowo, tak aby wypracować dobre nawyki na poszczególnych stanowiskach i żeby przyniosły oczekiwane efekty.
CHECK
Etap sprawdzania zaplanowanych i wykonanych działań, a dokładniej sprawdzenia czy przyniosły oczekiwany efekt. Manager gastronomii czy też kierownik restauracji na podstawie wdrożonych systemów i procedur sprawnie wyciągnie wnioski. Na tym etapie manager gastronomii lub kierownik restauracji powinien skontrolować:
- czas pracy na poszczególnych stanowiskach w lokalu gastronomicznym
- zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy w restauracji
- poziom food cost i beverage cost w restauracji
- jakość wydawanych dań i napojów w lokalu gastronomicznym
- czy nabyta wiedza podczas szkoleń gastronomicznych jest należycie wykorzystywana i czy konieczne są dalsze szkolenia gastronomiczne
- czy przestrzegane są wcześniej wdrożone procedury
Spostrzeżenia i wyłapane błędy pomogą mu, jeżeli zajdzie taka potrzeba w planowaniu działań naprawczych, prowadzących do optymalizacji pracy w restauracji. Ważne jest, aby personel był świadomy, że jest rozliczany z wykonanej pracy na obejmowanym stanowisku. Monitorując i komunikując wszelkie poczynania nie tylko usprawnią pracę managera gastronomii lub kierownika restauracji, ale również komunikację wewnętrzną całego zespołu. Faza ta zapewnia sprawdzenie skuteczności w działaniu całego lokalu gastronomicznego.
ACT
Etap wprowadzania korekt i poprawek na poszczególnych obszarach. Jeżeli wszystkie wcześniejsze poczynania przyniosły oczekiwany efekt z pewnością wszelkie koszty związane z lokalem gastronomicznym zostały obniżone, a tym samym zysk się zwiększył. W przeciwnej sytuacji cały proces należy wykonać ponownie na podstawie błędów wynikających z przeprowadzonych analiz. Skrupulatne zmierzenie się z problemem z pewnością przyniesie zamierzony efekt.
Efektywny manager gastronomii lub kierownik restauracji też posiada swoje mocne i słabe strony, toteż właśnie dlatego warto brać udział w szkoleniach gastronomicznych, aby rozwijać umiejętności na każdej płaszczyźnie. Efektywny kierownik restauracji czy też manager gastronomii powinien być przykładem dla innych pracowników. Nastawiając pozytywnie nie tylko siebie, ale i cały zespół to pierwszy krok do osiągania zamierzonych celów.
Zespół powinien traktować pracę jak wyzwanie, którego podejmują się ochoczo i bez narzekania. Efektywność managera gastronomii jak i kierownika restauracji w głównej mierze zależy też od komunikacji z zespołem, sposobu przekazywania informacji oraz feed back’u.
Ważne jest, aby pamiętać, że zespół nie zawsze podziela zdanie managera gastronomii czy też kierownika restauracji, jednak jest to zupełnie normalne i nie powinno zniechęcać. Skuteczny manager gastronomii powinien nie tylko delegować zadania, ale i kontrolować czy aby na pewno zostały wykonane. Egzekwowanie niewykonanych czynności nie zawsze jest takie łatwe jak by się mogło wydawało, być może warto wdrożyć też procedury wewnętrzne oparte na karach i nagrodach.
Jak widać praca managera gastronomii czy też kierownika restauracji to nieustanne wyzwania, jednak efektywności można się nauczyć. Szkolenia gastronomiczne w dzisiejszych czasach to podstawa do sprawnego funkcjonowania lokalu gastronomicznego.
Niezależnie od obejmowanego stanowiska w lokalu gastronomicznym rozwój jest bardzo ważny. Zapewniając odpowiednia szkolenia gastronomiczne managerom gastronomii, kierownikom restauracji, kierownikom sali, jak również realizując szkolenia kelnerskie wspierasz własny biznes. Branża gastronomiczna rozwija się bardzo dynamicznie, dużo restauracji się zamyka a jeszcze więcej powstaje nowych. Bądź zawsze o dwa kroki przed konkurencją i zapisz swojego managera gastronomii na szkolenie gastronomiczne, niech poprowadzi Twój lokal gastronomiczny i zadba o Twój biznes.
Sprawdź:
- Szkolenie manager gastronomii: geneza
- Manager gastronomii: kim jest? (część 1)
- Manager gastronomii: rekrutacja, szkolenia & kontrola jakości (część 2)
- Manager gastronomii: lider (część 3)
Sprawdź naszą ofertę!
- Szkolenie Manager Gastronomii
- Szkolenie Przeciwdziałanie Kradzieżom
- Szkolenie Skuteczna Sprzedaż
- Szkolenie Zarządzanie Kosztami
- Szkolenie Food Cost & Beverage Cost
- Szkolenie Kierownik Sali
- Szkolenie Kelnerskie
- Szkolenie Marketing w Gastronomii
Masz pytanie? Napisz do nas!
O nas
TWOJE GASTRO powstało z myślą o Twojej gastronomii. Specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych szkoleń dla personelu gastronomicznego. Szkolimy pracowników każdego szczebla branży gastronomicznej jak i wspieramy samych restauratorów w prawidłowym funkcjonowaniu lokalu.