Bezpłatne szkolenia z Twoje Gastro? Tak, to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Obowiązki managera gastronomii

3 października, 2023

Obowiązki managera gastronomii: Zarządzanie lokalem gastronomicznym to zadanie, które wymaga wielu różnorodnych umiejętności i kompetencji a zarazem jest jednym z wielu obowiązków managera gastronomii. Od zarządzania personelem, przez kontrolę jakości, aż po zarządzanie finansami – obowiązki managera w tej branży są naprawdę zróżnicowane a tak naprawdę wszystko zależy od wielkości lokalu gastronomicznego i ustalonego zakresu obowiązków. Jeżeli chcesz być skutecznym menedżerem gastronomii, musisz być gotów na wielozadaniowość, szybkie podejmowanie decyzji i ciągłe doskonalenie, bo jak widać obowiązków managerowi gastronomii nigdy nie brakuje.

Zarządzanie zespołem w lokalu gastronomicznym

Rekrutacja, szkolenie i rozwój personelu to złożony proces zarządzania personelem w gastronomii, który ma na celu znalezienie i zatrudnienie najlepszych kandydatów na określone stanowiska i jest to obowiązek managera gastronomii. Określenie wymagań i kwalifikacji potrzebnych na dane stanowisko, opracowanie profilu idealnego kandydata jest częścią rekrutacji. Kolejnym krokiem jaki należy podjąć to szkolenia gastronomiczne dla personelu. Obowiązkiem managera gastronomii w tej kwestii jest dobór odpowiedniej jednostki szkolącej lub przeprowadzeniu niektórych szkoleń gastronomicznych osobiście.

Szkolenia gastronomiczne to niezbędny element w rozwoju każdego lokalu gastronomicznego, który chce utrzymać wysoki standard usług i zadowolić swoich gości. Obowiązkiem managera gastronomii jest zadbać o rozwój pracowników a tym samym o rozwój biznesu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą kawiarnię, czy dużą restaurację, regularne szkolenia gastronomiczne powinny być integralną częścią Twojej strategii zarządzania.

Kontrola jakości oraz zarządzanie standardami 

Standaryzacja pracy to proces ujednolicenia procedur, zadań i procesów w lokalu gastronomicznym, w celu zwiększenia efektywności, jakości i bezpieczeństwa. Każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać własny wewnętrzny system procedur, którego przygotowanie jest obowiązkiem managera gastronomii. Standaryzacja pozwala na usprawnienie procesów i zredukowanie czasu potrzebnego na wykonanie różnych zadań.

Obowiązkiem managera gastronomi jest analiza systemu standaryzacji, który minimalizuje ryzyko błędów i nieporozumień. Wdrożenie standaryzacji wymaga zaangażowania zarówno kierownictwa, jak i całego zespołu, ale jej korzyści są nieocenione. Środowisko gastronomiczne jest dynamiczne, więc standardy również muszą być regularnie aktualizowane i dostosowywane do nowych wyzwań, które dyktuje rynek. Następnie, na podstawie analizy, obowiązkiem managera gastronomii jest opracowanie standardów, procedur i instrukcji dla różnych zadań i procesów.

Kolejnym obowiązkiem managera gastronomi jest monitorowanie jakości potraw i obsługi kelnerskiej. Te kluczowe elementy w zarządzaniu lokalem gastronomicznym nie tylko mają wpływa na zadowolenie gości, ale również na reputację i wyniki finansowe lokalu gastronomicznego. Monitorowanie jakości pomaga w utrzymaniu standardów i zapewnia spójność w oferowanych daniach, niezadowolony gość może nie wrócić i negatywnie wpłynąć na reputację restauracji a obowiązkiem managera gastronomii jest temu zapobiec.

Obowiązki managera gastronomii

Budżetowanie i kontrola kosztów jako obowiązek managera gastronomii

Analiza wskaźników finansowych to narzędzie, które pozwala managerowi gastronomii na ocenę kondycji finansowej lokalu gastronomicznego. Obejmuje ona różne wskaźniki, które pomagają w podejmowaniu decyzji i planowaniu strategii. 

Kluczowe wskaźniki finansowe które obowiązkowo manager gastronomii powinien znać to np.: marża, narzut, food cost i beverage cost, płynność finansowa i wiele, wiele innych. Pierwszym krokiem jaki obowiązkowo manager gastronomii powinien podjąć jest zebranie wszystkich niezbędnych danych finansowych, takich jak bilans, rachunek zysków i strat oraz przepływy pieniężne, następnie na podstawie zebranych danych, oblicza się wybrane wskaźniki.

Kluczowym elementem jest interpretacja wyników. Obowiązkiem managera gastronomii jest porównać je z wcześniejszymi okresami, z branżowymi standardami lub z celami biznesowymi. Analiza wskaźników finansowych to niezbędne narzędzie managera gastronomii w zarządzaniu restauracją. Pozwala ona na zrozumienie, w jakim stanie są finanse restauracji i co można zrobić, aby je poprawić.  Manager gastronomii obowiązkowo powinien prowadzić regularne analizy a prawidłowa interpretacja wskaźników to klucz do utrzymania zdrowej kondycji finansowej i długoterminowego sukcesu.

Marketing i promocja lokalu gastronomicznego

Kampanie marketingowe są kluczowym obowiązkiem managera gastronomii w promocji i rozwoju restauracji. Odpowiednio zaplanowane i wdrożone, mogą znacząco zwiększyć obroty i poprawić reputację lokalu. Planowanie i wdrażanie kampanii marketingowych to złożony proces, który wymaga od managera gastronomii analizy, kreatywności i ciągłego monitorowania. 

Odpowiednio zaplanowana i wdrożona kampania może znacząco, zwiększyć jej widoczność a tym samym przyciągnąć nowych gości. Dlatego też, obowiązkiem managera gastronomii jest poświęcić czas i zasoby na skuteczne działania marketingowe. Każdy etap, od analizy rynku po ocenę wyników, jest kluczowy dla sukcesu kampanii, dlatego warto poświęcić czas na staranne planowanie i przygotowanie.

Aby kampania reklamowa lokalu gastronomicznego była skuteczna i przyniosła oczekiwane efekty, obowiązkiem managera gastronomii jest analiza i badanie rynku, po to, aby zrozumieć kim są Twoi goście. Jakie mają potrzeby i preferencje.

Analizując konkurencję, manager gastronomi spostrzeże jakie strategie stosuje konkurencja i co może zrobić lepiej.

Ważnym etapem kampanii reklamowej jest ustalenie celu kampanii. Czy chodzi o zwiększenie sprzedaży, poprawę świadomości marki czy wprowadzenie nowego produktu?

W opanowaniu procesu tworzenia kampanii reklamowych na pewno pomogą szkolenia gastronomiczne w zakresie marketingu w gastronomii. Obowiązkiem managera gastronomii jest znajomość podstaw w tym zakresie, powinien czynnie brać udział w szkoleniach gastronomicznych i wraz z Tobą rozwijać twój biznes

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015