Co robi manager gastronomii? Zastanawiasz się, co robi manager gastronomii? Ta rola jest kluczowa dla sukcesu każdej restauracji, kawiarni czy baru. W tym artykule przyjrzymy się obowiązkom i umiejętnościom, które są niezbędne dla efektywnego zarządzania w branży gastronomicznej.
Manager gastronomii to osoba odpowiedzialna za zarządzanie i koordynację różnych aspektów działalności oraz różnych placówek gastronomicznych. Co robi manager gastronomii, aby odnieść sukces? Zakres jego obowiązków obejmuje szeroki zakres, od zarządzania personelem, przez kontrolę jakości, aż po analizę finansową i strategię marketingową.
Podstawowe obowiązki managera gastronomi – czyli co robi manager gastronomii na co dzień w lokalu gastronomicznym.
Zarządzanie zespołem
Jednym z głównych zadań managera gastronomii jest zarządzanie zespołem. Obejmuje to rekrutację, czyli dobór odpowiednich kandydatów, którzy nie tylko mają doświadczenie, ale również pasują do kultury i wartości Twojej restauracji. Manager gastronomii prowadzi szkolenia pracownicze, czyli wprowadza taki program szkoleniowy dla wszystkich pracowników restauracji, który obejmuje zarówno podstawy obsługi gości, jak i dokładną specyfikę Twojego menu. Zatem co robi manager gastronomii, aby osiągać zamierzone wyniki? Ważnym obowiązkiem managera gastronomii jest motywowanie personelu, czyli ustala system premiowy lub inne formy nagradzania nie tylko kelnerów, którzy osiągają wyjątkowe wyniki w sprzedaży, ale również pracowników innych działów lokalu gastronomicznego.
Kontrola jakości
Manager gastronomii jest odpowiedzialny za utrzymanie najwyższych standardów jakości, zarówno kuchni, baru, jak i w obszarze obsługi gości. Co robi manager gastronomii, aby standardy oraz jakość obsługi kelnerskiej została utrzymana? Regularnie obserwuje kelnerów podczas serwisu, kontroluje koktajle oraz dania serwowane gościom czy zachowują zarówno jakość jak i standardy wcześniej ustalone.
Zarządzanie finansami
Odpowiedzialność za budżet, kontrola kosztów i analiza finansowa jest to kolejne co robi managera w gastronomii w lokalu gastronomicznym. Obowiązki jego obejmują również budżetowanie, zarządzanie zapasami a także dokładną analizę finansową. Zatem co robi manager gastronomii, aby osiągnąć zamierzone cele i jakich narzędzi używa do sprawnej kontroli finansów, dowiesz się biorąc udział w szkoleniach gastronomicznych dla managerów gastronomii.
Marketing i promocja
Manager gastronomii często zajmuje się również strategią marketingową, która może obejmować reklamę, promocje i komunikację z gośćmi. Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych, zarządzanie kampaniami reklamowymi w Internecie oraz promocjami, zapewnia sprawne funkcjonowanie lokali gastronomicznych. To za sprawą dobrze przygotowanego planu marketingowego manager gastronomi jest wstanie przyciągnąć więcej gości do Twojego lokalu gastronomicznego.
Kluczowe umiejętności managera w gastronomii
Umiejętności komunikacyjne
Efektywna komunikacja jest kluczowa, zarówno wewnątrz zespołu, jak i w kontakcie z gośćmi. Stwórz jasne i sprawiedliwe harmonogramy, z uwzględnieniem potrzeb i dostępności każdego z kelnerów jak i pracowników innych działów lokalu gastronomicznego.
Delegując zadania, upewnij się, że każdy z kelnerów wie, jakie są jego obowiązki i za co jest odpowiedzialny. Jako kompetentny manager gastronomi deleguj zadania dostosowując je odpowiednio do umiejętności Twoich pracowników.
Zdolności organizacyjne
Dobry manager gastronomii musi być doskonałym organizatorem, zdolnym do zarządzania wieloma zadaniami jednocześnie. Wykorzystuj narzędzia organizacyjne takie jak check lista, agenda czy choćby codzienne odprawy, za sprawą których sprawnie będziesz mógł zorganizować nie tylko dzień pracy w lokalu gastronomicznym, ale i cały miesiąc.
Znajomość branży
Do umiejętności managera gastronomii, należy również dogłębna znajomość branży gastronomicznej i jej specyfiki. Co robi manager gastronomii, aby być na bieżąco z trendami w branży gastronomicznej? Na pewno śledzi trendy w Internecie, analizuje konkurencje a przede wszystkim bierze też czynny udział w szkoleniach gastronomicznych przeznaczonych dla managerów gastronomii.
Co robi manager gastronomii, aby rozwiązać konflikt
W razie konfliktów lub problemów, najważniejsze jest uważne wysłuchanie obu stron.
Co robi manager gastronomii, gdy powstanie niezręczna sytuacja pomiędzy pracownikami w lokalu gastronomicznym? Dąży do szybkiego i sprawiedliwego rozwiązania problemów, aby w żadnym wypadku nie wpłynęły one na atmosferę w zespole.
Manager gastronomii powinien zwrócić uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na problem, takie jak np.: spadek wydajności, napięcia w zespole czy narzekanie pracowników.
Zanim podejmie jakiekolwiek działania, manager gastronomii powinien też zebrać jak najwięcej informacji o problemie, rozmawiając zarówno z osobą zainteresowaną, jak i innymi członkami zespołu.
Pamiętaj, że każdy problem jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia. Kluczem do efektywnego rozwiązania problemów z pracownikami jest otwarta komunikacja. Empatia managera gastronomii i chęć dojścia do rozwiązania korzystnego dla obu stron, jest podstawą pomyślnego rozwiązanie niejednej sytuacji.
Jeśli to konieczne, zaktualizuj wewnętrzne procedury i zasady, aby unikać podobnych problemów w przyszłości. Rozwiązywanie konfliktów między pracownikami, to dla managera gastronomii nie lada wyzwanie, a zarazem jest to nieodłączny element zarządzania zespołem, szczególnie w branży gastronomicznej.
Podsumowując – co robi manager gastronomii, aby zarządzać z sukcesem
Co robi manager gastronomii, aby lokal gastronomiczny którym zarządza odniósł sukces? Jak sami widzicie jest to rola wielowymiarowa, wymagająca umiejętności menedżerskich twardych i miękkich w głęboko zrozumianej branży gastronomicznej. Od zarządzania zespołem, przez kontrolę jakości, aż po zarządzanie finansami i marketing w gastronomii – to wszystko spoczywa na barkach managera gastronomii.
Manager gastronomii jest więc nie tylko „szefem” w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale również liderem, strategiem i koordynatorem, który ma wpływ na różne sfery działalności lokalu gastronomicznego, które przekładają się na sukces restauracji a tym samym na czysty zysk.