Bezpłatne szkolenia z Twoje Gastro? Tak, to realne! Wyślij maila z hasłem DOFINANSOWANIE [Kontakt]

Kurs kelnerski a standardy pracy w gastronomii

8 listopada, 2023

Kurs kelnerski a standardy pracy w gastronomii: Kurs kelnerski jest jednym z kluczowych elementów szkolenia w branży gastronomicznej i w żaden sposób nie powinien zostać zaniedbany. Celem takiego kursu kelnerskiego jest przygotowanie uczestników, czyli obsługi kelnerskiej, do profesjonalnego pełnienia roli kelnera. Wymaga to oczywiście znajomości szerokiej gamy umiejętności i przestrzegania określonych standardów pracy w gastronomii, które są jednym z elementów głównych elementów kursu kelnerskiego.

Teoretyczna wiedza o standardach pracy w gastronomi jednak nie wystarczy. Należy obiektywnie podejść do wprowadzania standardów pracy w gastronomii a najlepiej, zacząć od kursu kelnerskiej który pomoże zrozumieć kto i w jakim celu tworzy standardy pracy w gastronomi. Kolejnym ważnym aspektem takiego kursu kelnerskiego jest świadomość tego, po co w ogóle są tworzone standardy.

Standardy pracy w gastronomi jako czynnik mający wpływ na sprzedaż

Podczas kursu kelnerskiego, dowiesz się, że praktyczne umiejętności zgodne ze standardami pracy w gastronomii to choćby przygotowanie stanowiska pracy, jak odpowiednio nakryć stoły, dbać o czystość lokalu gastronomicznego i estetykę miejsca pracy.

Szkolenie kelnerskie w zakresie przyjmowania zamówień, serwowania dań i napojów oraz obsługi gości z pewnością pomoże zrozumieć jak ważne są standardy pracy w gastronomii.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych, tak aby kelner zawsze potrafił efektywnie komunikować się z kuchnią i zapewniać gościom informacje zwrotne, to kolejny ważny temat zagadnień poruszanych podczas kursu kelnerskiego.

Szkolenie kelnerskie z zakresu postępowania w przypadku skarg, reklamacji, specjalnych wymagań dietetycznych gości lub znajomość zasad obsługi dużych grup, z pewnością zachowując standardy obsługi kelnerskiej będzie dużo łatwiej. Standardy pracy w gastronomii są niezwykle ważne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na doświadczenia oraz emocje gości, ich zadowolenie, a tym samym na sprzedaż i sukces lokalu gastronomicznego.

Szybka, uprzejma i efektywna obsługa gości, zwiększa prawdopodobieństwo, że goście będą zadowoleni z serwisu kelnerskiego i powrócą. Zadowoleni goście często polecają odwiedzane lokale gastronomiczne innym, co z pewnością przekłada się na nowych gości i większą sprzedaż. Pamiętaj, że standaryzacja pracy w gastronomii, to powtarzalność a goście odwiedzający lokal gastronomiczny właśnie tego oczekują.

Kurs kelnerski a standardy pracy w gastronomii

Kurs kelnerski, czyli aktualizacja umiejętności w oparciu o standardy pracy w gastronomii

Ponieważ standardy pracy w gastronomi są dynamiczne i ewoluują, kursy kelnerskie często oferują możliwość dokształcania się. Aktualizacja umiejętności obsługi kelnerskiej to utrzymywanie najwyższego możliwego poziomu obsługi gości, który z kolei przekłada się na sukces lokalu gastronomicznego pod warunkiem, że standardy pracy w gastronomi będą przestrzegane.

Znajomość i praktyczne zastosowanie standardów pracy w gastronomii jest niezbędne dla każdego kelnera. Dobry kurs kelnerski skupi się zarówno na nauce podstawowych umiejętności, jak i na zapewnieniu wiedzy na temat najnowszych trendów i standardów pracy w gastronomii, aby jej absolwenci byli atrakcyjni na rynku pracy. Szkolenie kelnerskie, może być dostosowane do specyfiki pracy w różnorodnych lokalach gastronomicznych, od casual dining po fine dining. Dobrze przeszkolona obsługa kelnerska potrafi efektywnie zarządzać czasem, co minimalizuje straty i maksymalizuje wydajność pracy, natomiast zadowoleni pracownicy mają tendencję do większego zaangażowania, co przekłada się na lepszą jakość usług i większą sprzedaż. Standardy pracy w gastronomii uczą również dyscypliny, ta z kolei jest kolejnym ważnym tematem kursu kelnerskiego. Zapewnienie wysokich standardów pracy w gastronomii w każdym aspekcie działalności lokalu gastronomicznego ma zatem istotny wpływ na budowanie lojalnej bazy gości.

Praktyczny kurs kelnerski, czyli wypracowanie nawyków standaryzacji pracy w gastronomii

Praktyczny kurs kelnerski powinien koncentrować się na wyposażeniu uczestników w umiejętności niezbędne do skutecznego i profesjonalnego wykonywania zawodu kelnera.

Bez wątpienia do tych umiejętności należy nauka właściwego powitania gości w restauracji, sposoby radzenia sobie z niezadowoleniem gości i skargami, zapamiętywanie menu i specjalnych ofert, w tym składników i alergenów. Kurs kelnerski przygotowuje idealnie do poznania tych standardów pracy w gastronomii, jak również uczy jak ważne jest stosowanie się do nich.

Obsługa kas fiskalnych, systemów zamawiania POS, systemów płatności oraz technik sprzedażowych, to kolejne atuty kursu kelnerskiego. Po zakończeniu kursu kelnerskiego, uczestnicy często otrzymują certyfikat lub świadectwo potwierdzające ich umiejętności i gotowość do pracy w branży gastronomicznej, z zachowaniem standardów pracy w gastronomii.

Kurs kelnerski pomaga w samodyscyplinie, a wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami ma ogromne znaczenie w dalszej karierze w branży gastronomicznej.

Przygotowanie prostych napojów i koktajli, które obsługa kelnerska może być poproszona o zrobienie, lub podstawy sommelierstwa, aby móc doradzić gościom w wyborze wina do dań są to kolejne ważne punktu dla których powinny zostać utworzone standardy pracy w gastronomii. 

Scenariusze imitujące rzeczywiste sytuacje w restauracji, czyli role-play to nic innego jak ćwiczenia odgrywania ról, które pomagają zrozumieć różne perspektywy w pracy obsługi kelnerskiej, oraz standardów pracy w gastronomii. Kurs kelnerski jest nie tylko dla kelnerów początkujących, ale i dla kelnerów, którzy przetarli swoje ścieżki w branży gastronomicznej.

Oferując praktyczny kurs kelnerski, firma szkoleniowa powinna zapewnić, że program nauczania jest aktualny i odpowiada najnowszym standardom pracy w gastronomii. Ponadto powinna kłaść nacisk na rozwoju kompetencji miękkich, takich jak komunikacja interpersonalna i obsługa gości, które są niezbędne dla sukcesu w każdym zawodzie związanym z bezpośrednim kontaktem z ludźmi. To właśnie po to, tworzone są standardy pracy w gastronomii.

Kurs kelnerski jako powtórka podstawowych umiejętności

Obsługa kelnerska to kluczowi pracownicy w branży gastronomicznej, ponieważ mają bezpośredni kontakt z gośćmi i wpływają na ich ogólne doświadczenia w restauracji.

Komunikacja interpersonalna to wymóg zarówno jak i aktywne słuchanie i zrozumienie potrzeb gości. Kurs kelnerski kładzie ogromny nacisk na jakość obsługi kelnerskiej, której standardy pracy w gastronomii powinny zostać przedstawione już w pierwszym dniu pracy.

Zdolność do wyjaśniania i rekomendowania pozycji z menu, uprzejmość, cierpliwość i zawsze pozytywne nastawienie, to sekrety obsługi kelnerskiej których nauczą się podczas kursu kelnerskiego.

Szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów oraz reklamacji, jak zdolność do budowania dobrych relacji z gośćmi to kolejne aspekty standardów pracy w gastronomii.

Standardy pracy w gastronomii dla obsługi kelnerskiej to zbiór zasad i wytycznych określających oczekiwany poziom usług, jakie powinien świadczyć pracownik w lokalu gastronomicznym. Obejmują one wszelkie aspekty i powinny zostać ujęte w dokumencie zwanym: standardami pracy w gastronomii. Zatem weź udział w kursie kelnerskim i poznaj tajniki standardów pracy w gastronomii.

Zaufali nam

Dni i godziny pracy
Poniedziałek - Sobota
9:00 - 18:00
Centra szkoleniowe
Centrum Szkoleniowe Wspólna
ul. Wspólna 56, Warszawa

Hotel Traffic,
ul. Świdnicka 28​, Wrocław
Rejestr Instytucji Szkoleniowych: 2.02/00203/2022
ISO 9001:2015